pátek 13. května 2016

MOJE MILÉ ČESKO

PRAHA A KAREL IV.

Stále si povídáme o České republice. Letošní 700. výročí narození Karla IV.  nás inspirovalo seznámit děti více s naším hlavním městem, jeho historií a významnými stavbami.
Nejdříve jsme si četli pohádky, ve kterých vystupují králové, knížata atd. Vedli jsme rozhovory o pohádkových postavách. Jednotlivé postavy jsme se pokoušeli charakterizovat (jaké vlastnosti má král, Honza nebo čert). Seznámili jsme se s nejznámějším panovníkem České země Karlem IV. Namalovali jeho portrét, prohlédli si stavby, které za jeho vlády vznikly a pomocí koláže je k portrétu doplnili. Názorně jsme si ukázali, jak se stavěly pilíře Karlova mostu. Povídali si o korunovačních klenotech, kde jsou uloženy, za kolika zámky. Korunovační korunu jsme si i vyrobili. V průvodci Prahou jsme si prohlédli tzv. Královskou cestu, povídali si o stavbách, které ji lemují a i o některých pověstech a legendách. Nad básněmi J. Žáčka Kolik má Praha věží jsme popřemýšleli i o obsahu slova, jaký je jeho základ (např. neděle – protože se nedělá, pátek – pátý den v týdnu, kapesník – je v kapse atd.).

Krásnou knihu o Praze přinesla Julinka. Jmenuje se To je Praha od Olgy Černé a Michaely Kukovičové. Zavede vás na mosty, ostrovy, rozhledny, do parků, do centra i na periferii. Dozvíte se, kolik mostů vede přes Vltavu, v kterém domě udělal díru ďábel, kam dohlédnete z Žižkovské věže a kde mají nejlepší chlebíčky. Přečtete si historku o chlapíkovi, který se proměnil v brouka nebo starodávné vyprávění o Golemovi. 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.